Czym są protezy?

Protezy to wyjmowane uzupełnienia protetyczne, które zastępują brakujące zęby.

Są sytuacje, w których wykonanie stałych mostów jest niemożliwe. Dzieje się tak w przypadku, kiedy kiedy ilość zębów, które trzeba odbudować jest dużo większa od ilości własnych zębów Pacjenta. Innym powodem są względy ekonomiczne, albo wątpliwa prognoza, co do długoterminowego sukcesu odbudowy za pomocą mostów.

W takich przypadkach naszym Pacjentom proponujemy kilka rodzajów protez, które umożliwiają odbudowę brakujących zębów.

Protezy to uzupełnienia ruchome (wyciągane z jamy ustnej), wykonywane z akrylu w kolorze dziąsła i zębów. Składają się z akrylowej płyty oraz umieszczonych w niej zębów i klamer, któe poprawiają utrzymanie protezy w jamie ustnej.

protezy zębów protetyka

Leczenie protetyczne - Ruchome protezy

Protezy elastyczne bez metalowych klamer

Wykonane są z acetalu - elastycznego tworzywa, które zapewnia znacznie większy komfort użytkowania i lepszą estetykę.

Klasyczne protezy akrylowe posiadają metalowe klamry, które poprawiają utrzymanie protezy. Są niezbędne, ale mogą być widoczne przy szerokim uśmiechu. Zastosowanie specjalnego półelastycznego tworzywa - Valplastu, acetalu pozwala na zastąpienie nieestetycznych metalowych klamer, estetycznymi klamrami w kolorze dziąsła.

Poza wysoką estetyką i brakiem widocznych klamer, protezy elastyczne cechują się bardzo dobrym utrzymaniem w jamie ustnej, a co za tym idzie, umożliwiają efektywne żucie pokarmów. Są też najlepszymi protezami dla pacjentów, którzy mają alergie na metale.

Dowiedz się więcej o PROTEZACH ELASTYCZNYCH

proteza elastyczna acetalowa bez klamer

Protezy szkieletowe

Protezy, które zapewniają bardzo dobre utrzymanie w jamie ustnej

Protezy szkieletowe należą do tzw. protez podpartych (ozębnowych). Oznacza to, że siła podczas żucia jest przenoszona nie na dziąsło, a na pozostałe zęby, co znacznie poprawia żucie twardych pokarmów i chroni przed zanikiem kości pod płytą protezy. W protezach tych akrylowe podniebienie i płyta podjęzykowa zastąpione są cienkim, metalowym szkieletem. Jest on na tyle zredukowany, że praktycznie nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Dodatkowe klamry znacznie poprawiają ich utrzymanie w jamie ustnej.

Pacjentom, którzy nie tolerują metalowych klamer i łączników proponujemy protezy elastyczne, albo prace kombinowane na zasuwach, zatrzaskach i koronach teleskopowych.

protezy szkieletowe

Protezy overdenture na zatrzaskach

Estetyczne uzupełnienia protetyczne

Zdarzają się sytuacje, kiedy Pacjent utracił większość swoich zębów, a pozostałe zęby są bardzo zniszczone i wykonanie protez z klasycznymi klamrami jest niemożliwe. W takich przypadkach proponujemy protezy na zatrzaskach. Są to protezy ruchome, które utrzymują się na korzeniach zębów. Pozostawienie chociaż dwóch korzeni i wykonanie na nich zatrzasków znacznie podnosi komfort noszenia protez.

proteza na zatrzaskach

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Protezy - Pytania

Każdy przypadek musimy traktować indywidualnie. Wybór metody leczenia protetycznego jest zależny od wielu czynników, m. in. od stanu pozostałych zębów pacjenta, wieku, oczekiwań odnośnie wygody użytkowania i estetyki, a także możliwości finansowych. Jeśli tylko jest to możliwe, zawsze proponujemy naszym pacjentom rozwiązania na stałe cementowane w jamie ustnej, ponieważ komfort żucia jest większy w porównaniu z ruchomymi protezami. Są sytuacje, kiedy wykonanie mostów jest niemożliwe i wtedy najlepszym rozwiązaniem będą protezy szkieletowe, albo na zatrzaskach.
To, jakie jest utrzymanie protezy w jamie ustnej zależy od stanu podłoża protetycznego, czyli od stanu dziąseł, kości i pozostałych zębów. Protezy, które wykonujemy, posiadają klamry, zasuwy, zatrzaski, dzięki którym ich utrzymanie jest dużo lepsze, niż klasycznych protez akrylowych, wykonywanych dawniej.
Każdy ząb stanowi dodatkowe utrzymanie dla protezy ruchomej, ponieważ możemy na nim zaczepić klamrę, albo wykonać zatrzask. Dzięki temu komfort noszenia jest większy, niż w przypadku całkowitych protez akrylowych.
Jest to rodzaj protez, które oddajemy pacjentowi zaraz po usunięciu zębów. Dzięki temu, na czas leczenia, nie chodzi on "bez zębów". Są najczęściej rozwiązaniem tymczasowym, wykonywanym przed leczeniem protetycznym za pomocą mostów.
Po oddaniu protez, przez pierwsze dni, śluzówka jamy ustnej może być podrażniona. Język, mięśnie i policzki będą w tym czasie przystosowywać się do nowych protez. Zalecamy wtedy żucie miękkich pokarmów, czytanie na głos i stosowanie środków gojących błonę śluzową. Po kilkudniowym okresie adaptacyjnym protezy nie sprawiają trudności w mówieniu i jedzeniu.
Pacjenci użytkujący ruchome protezy powinni się zgłaszać na wizyty kontrolne co pół roku. Oceniamy wtedy stan protezy i jej dopasowanie w jamie ustnej. Skutkiem użytkowania protez ruchomych jest zanik podłoża protetycznego, co pogarsza ich utrzymanie i proteza zaczyna spadać. Jest to wskazaniem do wymiany. Protezy powinny być wymieniane średnio co 5 lat.