Krwawienie dziąseł to poważny objaw!

Sygnalizuje rozwijające się choroby dziąseł. Zalegający kamień nazębny i osad prowadzą do paradontozy - choroby przyzębia. Jej rozwój powoduje rozchwianie i utratę zębów.

Z tego powodu szczególny nacisk kładziemy na profilaktykę oraz leczenie chorób dziąseł i przyzębia. Każdy Pacjent, u którego pojawia się kamień i osad nazębny, przechodzi zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów u naszej higienistki.

Mają one na celu usunięcie twardych i miękkich złogów, które są niemożliwe do usunięcia za pomocą szczotkowania i nitkowania zębów. Dzięki temu uzyskuje się idealnie gładką powierzchnię zębów, co zatrzymuje rozwój zapalenia dziąseł.

W przypadkach zapalenia przyzębia - paradontozy konieczne jest specjalistyczne leczenie, gdyż nieleczona prowadzi do rozchwiania i utraty zębów.

skaling usuwanie kamienia nazębnego

Leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Usuwanie kamienia i osadów - skaling i piaskowanie

Mają na celu uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni zębów, wolnej od jakichkolwiek złogów.

W trakcie zabiegów profesjonalnej higieny nasza higienistka usuwa kamień nazębny zlokalizowany nad i poddziąsłowo za pomocą ultradźwiękowych skalerów (skaling). Powierzchnia zębów i odsłoniętych korzeni jest polerowana i wygładzana za pomocą specjalnych szczoteczek, past polerskich i pasków abrazyjnych.

Aby usunąć osady i przebarwienia wykonujemy piaskowanie zębów za pomocą piaskarek stomatologicznych. Ostatecznie zęby są zabezpieczane preparatami fluorkowymi, znoszącymi nadwrażliwość, a Pacjentowi udzielamy szczegółowych informacji dotyczących zasad higieny jamy ustnej.

piaskowanie zębów usuwanie osadów

Piaskowanie zębów AIR FLOW

Piaskowanie zębów jest jednym z najczęstszych zabiegów profilaktycznych wykonywanych w naszych gabinetach.

Polega ono na usunięciu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą piaskarki, która kieruje pod ciśnieniem strumień piasku dentystycznego, powietrza i wody na zęby. Dzięki temu dociera w miejsca, których oczyszczenie jest niemożliwe innymi metodami np. w wąskie przestrzenie międzyzębowe i głębokie, przebarwione bruzdy. Piaskowanie zębów może być jedynym zabiegiem w przypadku pacjentów mających tylko osady, albo zabiegiem uzupełniającym usuwanie kamienia nazębnego.

profesjonalne czyszczenie zębów

Szynowanie rozchwianych zębów

Dzięki zastosowaniu włókien szklanych możemy ustabilizować ruszające się zęby i ochronić je przed dalszym rozchwianiem i utratą.

Przy zaawansowanej paradontozie (chorobie przyzębia) dochodzi do znacznego rozchwiania zębów. Z tego powodu przestają one prawidłowo spełniać swoją funkcję i stają się bolesne przy żuciu pokarmów. Dawniej zęby takie skazane były na usunięcie. Rozwój materiałów stomatologicznych pozwala na ich unieruchomienie (szynowanie).

Przed rozpoczęciem szynowania zębów niezbędne jest usunięcie złogów nazębnych - kamienia i osadu. Następnie stomatolog przygotowuje powierzchnię zęba i, najczęściej od strony językowej, cementuje przezroczystą szynę z włókna szklanego, któa stabilizuje zęby. Przy odpowiedniej higienie i regularnych wizytach profilaktycznych zęby takie mogą służyć jeszcze przez wiele lat.

szynowanie rozchwianych zębów

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Usuwanie kamienia i osadów - Pytania

Prawidłowo przeprowadzony skaling nie uszkadza powierzchni zębów. Usunięcie kamienia powoduje odsłonięcie powierzchni zębów na których nie ma szkliwa, co może być przyczyną nadwrażliwości po zabiegu.
Zwykle zalecamy usuwanie kamienia nazębnego co pół roku. Zdarza się jednak, że powinien on być usuwany częściej np. u palaczy.
Paradontoza jest chorobą przyzębia, to znaczy, że obejmuje wszystkie tkanki, które otaczają ząb - kość, dziąsło i więzadła utrzymujące ząb w zębodole. Aby móc mówić o paradontozie, odsłoniętym szyjkom zębów muszą towarzyszyć stan zapalny, krwawienie, obecność kamienia nazębnego, czy rozchwianie zębów. Odsłonięte szyjki zębów mogą też świadczyć o nieprawidłowej technice szczotkowania, albo o bruksizmie.
Tak. Paradontoza rozwija się niezależnie od rozwoju próchnicy. Zarówno próchnica w zębach może nasilać rozwój paradontozy, jak i paradontoza może nasilać rozwój próchnicy. Dlatego ważne jest, aby leczenie chorób przyzębia było przeprowadzane kompleksowo.
Odsłonięte szyjki zębów nie są przeciwwskazaniem do piaskowania. Gromadząca się płytka nazębna może ulec mineralizacji i przekształcić się w kamień, dlatego zawsze powinna być usunięta. Po piaskowaniu powierzchnie zębów są lakierowanie preparatami fluorkowymi, które wzmacniają szkliwo, znoszą nadwrażliwość i zmniejszają odkładanie się płytki.
Kamień nazębny powoduje powstanie stanu zapalnego dziąseł. Krwawienie jest wynikiem "uwolnienia dziąseł" i nie jest niebezpieczne. Przez najbliższych parę dni po skalingu można płukać jamę ustną płynem Eludril oraz smarować dziąsła Elugelem. Po paru dniach od zabiegu stan zapalny dziąseł na pewno zacznie się wyciszać.