Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest szansą na uratowanie zębów, które dawniej skazane były na usunięcie.

Polega ono na usunięciu zakażonej i zmienionej zapalnie miazgi znajdującej się we wnętrzu zęba, a następnie odpowiednim opracowaniu kanałów korzeniowych i ich szczelnym, ostatecznym wypełnieniu.

Leczenie kanałowe zębów zawsze przeprowadzamy w znieczuleniu, co gwarantuje całkowite zniesienie dolegliwości bólowych. Poprzedzamy je dokładną diagnostyką RTG, aby określić ilość i przebieg kanałów, co pozwala uniknąć powikłań w leczeniu. Wykorzystujemy maszynowe narzędzia do opracowywania kanałów i endometr do precyzyjnego pomiaru długości, na jaką mają być opracowane. Przyspiesza to znacznie leczenie i zwiększa szanse na jego sukces.

leczenie kanałowe endodontyczne zęba

Wybielanie zębów martwych

Zdrza się, że zęby po leczeniu kanałowym zieniają barwę na sino-szarą. Takie przebarwienia tworzą się w wyniku pozostawienia w komorze zęba martwej miazgi, czy zbyt dużej ilości materiału wypełniającego kanał.

Aby wybielić martwy ząb, stosujemy technikę walking-bleach. Polega ona na założeniu preparatu wybielającego do wnętrza zęba - do komory. Proces wybielania wymaga zazwyczaj kilku wizyt (najczęściej 2-3), trwa średnio dwa tygodnie i jest zależny od wyjściowego koloru zęba i przyczyny przebarwienia. W momencie, kiedy ząb osiągnie pożądany odcień, zakładamy ostateczne wypełnienie.

Czasami może się zdarzyć, że barwniki i przebarwienia są na tyle silne, że nie udaje się uzyskać pożądanego koloru zęba. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy założenie nieinwazyjnych licówek kompozytowych lub licówek porcelanowych.

wybielanie martwego zęba

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Leczenie kanałowe - Pytania

Leczenia kanałowego wymagają te zęby, w których doszło do zainfekowania miazgi bakteriami próchnicowymi. Najczęstszą przyczyną są głębokie ubytki próchnicowe, które sięgają komory. Bakterie powodują zapalenie miazgi, a w konsekwencji silne dolegliwości bólowe, które wymagają interwencji lekarza. Nieleczone zapalenie prowadzi do martwicy i zmian w tkankach okołowierzchołkowych, które otaczają ząb. Infekcja ta może się rozszerzyć na cały organizm i być źródłem poważnych powikłań.
Zęby, które wymagają leczenia kanałowego i mają żywą miazgę, zawsze znieczulamy. Znieczulenie miejscowe gwarantuje całkowite zniesienie dolegliwości bólowych. W przypadku, kiedy ząb jest martwy, nawet znieczulenie nie jest konieczne, ponieważ miazga nie reaguje już na żadne bodźce.
Zarówno ilość jak i czas trwania wizyt zależą od rodzaju zęba i jego stanu. Zgodnie z wytycznymi ekspertów endodoncji, staramy się, aby leczenie kanałowe było leczeniem jednowizytowym. Jeśli dojdzie do zmian w tkankach okołowierzchołkowych, może się okazać, że potrzebnych bedzie kilka wizyt.
Własny ząb jest najlepszym implantem. Po usunięciu zęba dochodzi do przesuwania się sąsiednich zębów w stronę luki oraz nieodwracalnej utraty kości, co stwarza problemy z leczeniem protetycznym w przyszłości. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia mamy dziś możliwość odbudowy nawet bardzo zniszczonych zębów, które dawniej skazane były na usunięcie.
Przyczyny niepowodzeń w leczeniu endodontycznym najczęściej wynikają z nietypowej budowy zęba (np. zakrzywione, wąskie kanały). Zdarza się, że uniemożliwia to ich prawidłowe opracowanie i zwiększa ryzyko niepowodzenia leczenia. Możliwe jest wtedy opracowanie kanałów pod mikroskopem. Skuteczność leczenia kanałowego wynosi około 95%.