Protetyczna odbudowa zęba wkładami inlay i onlay

Wkłady koronowe inlay i onlay są najlepszą alternatywą dla tradycyjnych wypełnień. Dzięki nim możemy estetycznie i trwale odbudować rozległe ubytki w bocznych zębach.

Zęby zniszczone przez próchnicę leczy się zwykle poprzez założenie wypełnienia kompozytowego (tzw. plomby). Wypełnienia kompozytowe ulegają rozszczelnieniu i wymagają po kilku latach używania wymiany.

Wkłady koronowe inlay i onlay wykonywane są z kompozytu lub porcelany w laboratorium protetycznym na podstawie pobranego wycisku Pacjenta. Po przygotowaniu zęba, są cementowane przez lekarza w gabinecie. Żywice, na które są osadzane, gwarantują idealną szczelność przez wiele lat. Takie odbudowy umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu zęba - bruzd i guzków na powierzchni żującej oraz punktów stycznych, dzięki czemu nie ma ryzyka zalegania pokarmów między zębami.

Dlaczego inlay zamiast klasycznego wypełnienia?

Inlaye i onlaye są dziś najlepszą metodą odbudowy zniszczonych tkanek zęba. Dokładnie odbudowują kształt zęba, a ich wysoka estetyka sprawia, że są nie do odróżnienia od własnych zębów Pacjenta. Nie pochłaniają barwników z pokarmów, a dzięki temu przez wiele lat nie przebarwiają się. Charakteryzują się wieloletnią trwałością, nawet przy bardzo zniszczonych zębach.

  • W przeciwieństwie do koron, nie wymagają drastycznego szlifowania zębów - wystarczy usunąć próchnicę i przygotować szkliwo do zacementowania. W znacznym stopniu oszczędza to zdrowe tkanki zęba.
  • Zęby po leczeniu kanałowym często się łamią. Dlatego w takich przypadkach wykonujemy wkłady, które pokrywają całą powierzchnię żującą zęba, wzmacniają strukturę i chronią go przed złamaniem.

(+48) 501 321 855

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w naszych gabinetach!

Inlaye - Najczęstsze pytania

Oczywiście - wkłady koronowe mają za zadanie wzmocnić ząb. Przed ich wykonaniem trzeba usunąć wszystkie stare wypełnienia i próchnicę wokół nich. Mają one przewagę nad zwykłymi wypełnieniami szczególnie w przypadku głębokich ubytków i ubytków sięgających pod dziąsło, gdzie trudno osiągnąć dobry efekt tzw. metodą bezpośrednią - klasyczną plombą wykonywaną w gabinecie.
Badania naukowe udowodniły, że wkłady koronowe, w przeciwieństwie do klasycznych wypełnień, wzmacniają ząb o ok. 70%. Średnia trwałość wypełnień inlay i onlay wynosi ok. 8-10 lat. Jest to czynnik indywidualny, zależny od warunków w jamie ustnej Pacjenta, od nawyków higienicznych i odbywanych regularnie wizyt kontrolnych. Dla porównania - trwałość klasycznych wypełnień to ok. 3-5 lat.
Wykonanie wkładu koronowego wymaga dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie usuwamy stare wypełnienia i próchnicę, przygotowujemy ząb do wykonania wkładu i pobieramy wyciski, które odsyłamy do laboratorium dentystycznego. Na ich podstawie technik wykonuje pracę. Na drugiej wizycie kontrolujemy dopasowanie wkładu w jamie ustnej pacjenta, a następnie go cementujemy.
Odbudowy inlay i onlay można wykonać zarówno na żywych, jak i martwych zębach. Żywy ząb jest bardziej wytrzymały, dlatego wymaga jeszcze mniejszego przygotowania szkliwa, niż ząb martwy.
Absolutnie nie. Wszystkie zabiegi wykonujemy w miejscowym znieczuleniu, co gwarantuje całkowite zniesienie dolegliwości bólowych. W przypadku martwych zębów (po leczeniu kanałowym) nie jest potrzebne nawet znieczulenie.